VSGF/JAIK presenterar i dag våra första nyförvärv inför säsongen 2014. Tom Frödeberg och Anton Ivarsson återvänder efter två säsonger i Kvillsfors.
För Tom Frödeberg blir det fjärde sejouren i VSGF/JAIK. Senaste gången var under hösten 2012, då han tillfälligt återvände från moderklubben Kvillsfors, där han annars har spelat de två senaste säsongerna. Det har även Anton Ivarsson, som spelade flera matcher i VSGF/JAIK:s A-lag under säsongen 2011. Båda spelarna väljer nu att återvända till VSGF/JAIK och blir de första nyförvärven inför 2014.
– Det känns kul att få tillbaka två tidigare spelare. Vi vet alla Toms kaliber och vad han går för och Anton var en startspelare i flera matcher för två säsonger sedan så med bra träning hoppas att vi han ska kunna hitta tillbaka till den formen, säger VSGF/JAIK:s sportchef Kjell Svensson.
Vi hälsar båda spelarna välkomnna tillbaka till VSGF/JAIK!
Mikkonen till Målilla
Samtidigt har Christoffer Mikkonen valt att skriva på för sin moderklubb Målilla GoIF och lämnar VSGF/JAIK efter två säsonger. Joakim Lilja lämnar också VSGF/JAIK och kommer nästa säsong att spela i Myresjö/Vetlanda FF:s juniorlag. Vi tackar de båda för sina insatser i VSGF/JAIK och önskar dem lycka till i de nya klubbarna.
Vad bra att ni fått dessa båda killar från Kvillsfors. Tom är ju en mycket duktig spelare och även Anton kommer att bli en förstärkning. Välkomna.