Peter Jaldefeldt lämnar VSGF/JAIK

Efter två säsonger som tränare för VSGF/JAIK lämnar Peter Jaldefeldt klubben. VSGF/JAIK har valt att inte förlänga kontraktet.

Peter Jaldefeldt kom till VSGF/JAIK från Rumskulla inför säsongen 2011 och har tränat laget sedan dess, den gångna säsongen med Joakim Svenson och Percy Tiderman som assisterande tränare. Peter har fört VSGF/JAIK till två raka sjätteplatser i division 4, men VSGF/JAIK väljer nu att inte förlänga kontraktet över ytterligare en säsong.
– Peter har gjort ett väldigt bra jobb för VSGF/JAIK och vi är nöjda och tacksamma med hans insats för föreningen, men vi har beslutat oss för att göra en ny lösning på tränarsidan inför nästa säsong, säger VSGF/JAIK:s styrelseledamot Niclas Torstensson.

VSGF/JAIK tackar Peter Jaldefeldt för att hans två säsonger i klubben och önskar honom ett stort lycka till med den fortsatta tränarkarriären!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>