Damlaget nollades på nytt

Det blev en ny storförlust för damlaget hemma mot Hvetlanda GIF. Än en gång blev laget dessutom nollat och förlustsiffrorna skrevs till 0-6. Men nu lägger laget den katastrofala vårsäsongen bakom sig.

VSGF/JAIK DAM – HVETLANDA GIF 0-6 (0-2)

Ni vet alla hur dåligt det har gått för VSGF/JAIK:s damlag under våren i division 5 Vetlanda. Laget har förlorat samtliga matcher och ligger på jumobplatsen, sex poäng bakom närmaste lag. Måndagens match mot Hvetlanda GIF var inget undantag på de dåliga resultaten, matchen slutade i förlust 0-6. Det var dock jämnt målmässigt i halvtid, ”bara” 0-2 till Hvetlanda.

VSGF/JAIK hade som vanligt problem att få ihop laget och matchen spelades på niomanna, med endast en avbytare i VSGF/JAIK. Efter ett antal skador och annat spelade VSGF/JAIK stundtals endast med sju utespelare och naturligtvis är det kämpigt då. Speciellt när laget är så pass ungt, till måndagens match var spelare inringda från F12. VSGF/JAIK kämpade sig dock igen om matchen och mest beröm fick Elin Bertilsson för sin kämpainsats.

Börjar om från början
Trots det mörka läget är lagets tränare Lars-Åke Karlsson hoppfull inför höstsäsongen. Han hoppas kunna få tillbaka spelare som inte har kunnat vara med under vårsäsongen och framförallt bli spelare på träningarna igen. Det viktigaste som Lars-Åke ser det är att få tillbaka målvakten Caroline Holgersson, vilket skulle ge en trygghet till laget. Laget måste bli ett lag igen, just nu är det bara några spelare.
– Nu lägger vi den här vårsäsongen till handlingarna och börjar om från början, säger Lars-Åke Karlsson.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>