
Inför söndagens seriefinal mellan VSGF/JAIK och IFK S/RIF kan det vara till hjälp att skaffa sig positiva mentala minnesbilder. Till exempel minnas vad som hände just den 19 september 2009.
Det var den 19 september förra året som VSGF/JAIK säkrade seriesegern i division fem norra. Det gjorde man genom att spela 1-1 mot Åseda IF hemma på Virumsvallen, i seriens näst sista omgång. VSGF/JAIK tog ledningen genom Robin Paulsson, men Åseda kvitterade och matchen slutade 1-1. Det gjorde att VSGF/JAIK fick invänta resultatet från matchen mellan IF Hebe och HIS/MAIS och när det stod klart att även den slutat oavgjort så kunde VSGF/JAIK jubla över säkrad serieseger. Avancemanget till division fyra var klart, för första gången sedan klubbarna gick samman.
Sådana positiva bilder kan vara skönt att ha med sig in i söndagens match hemma mot IFK S/RIF, en match som är mycket avgörande för seriens utgång.
väcker många härliga minnen! Hoppas detta kan sporra det lag som ställs på benen på söndagens match!