Virserums SGF ställer sig bakom hela bygden Virserums engagemang för en friskola i vårt samhälle. Därför välkomnar VSGF den borgliga alliansens enade reservation mot kommunfullmäktiges beslut under måndagskvällen.
Närmare 100 Virserumsbor hade sökt sig till måndagskvällens kommunfullmäktigemöte i Hultsfred. Givetvis var det frågan om Prolympias ansökan för en friskola i Virserum som lockade ortsinvånarna till mötet. Kommunfullmäktige skulle rösta i genom kommunstyrelsens förslag, som uppmanar Skolinspektionen att stoppa en etablering av en friskola i Virserum.
Efter en lång och intensiv debatt följde en votering, där samtliga i fullmäktige följde sitt blocks åsikt, utom Miljöpartiets representant samt två från Socialdemokraterna respektive Vänsterpartiet som avstod att rösta. Det gjorde att kommunstyrelsens förslag röstades i genom med resultatet 20-19. En enad allians lämnade en kraftig reservation mot detta beslut.

Inför hemresan skyltades Virserumsbornas buss om till Åseda – om inte annat en fingervisning om vart samhällets skolungdom lär ta vägen nu.
Framtid för idrott och hälsa
Virserums Sport och Gymnastikförening är en Virserums största föreningar och ser en ljus framtid för hela samhällets hälsa- och idrottsutövande i en etablering av friskolan. Detta som ytterligare en positiv aspekt till övriga fördelar med Prolympias friskoleförslag.
Därför välkomnar VSGF det jämna resultatet i voteringen och Alliansens reservation, när Skolinspektionen ska ta det avgörande beslutet. Ett beslut som inte bara rör en friskola i Virserum, utan även framtiden för hela samhället, med tillhörande företag och föreningsliv, exempelvis Hultsfred Kommuns äldsta idrottsförening, Virserums SGF.
Virserum kommer fortsätta kämpa – VSGF står bakom den kampen.
Läs även:
» Friskola i Virserum – möjlighet för hela Hultsfreds Kommun
,, synd att dom i hulsfred inte fattar att de kommer slå tillbaks för eller senare ,, blir åseda för mina barn