Hårt kämpande VSGF tog en poäng


Daniel Rosenqvist gjorde två mål i den första perioden.

Virserums SGF knep en poäng på bortaplan mot serieledande Kalmar. Matchen slutade 3-3 och det var en skrällbetonad poäng för VSGF.
– Det här var riktigt skoj, vi vinner en poäng, säger tränaren Robert Lindström.

IF KALMAR HOCKEY – VIRSERUMS SGF 3-3 (2-3, 0-0, 1-0)

0-1 (01.35) Marcus Åström, 1-1 (02.51) Stefan Lundin (Emanuel Berglund), 1-2 (04.22) Daniel Rosenqvist, 2-2 (04.46) Stefan Lundin (Emanuel Berglund, Christoffer Lövgren), 2-3 (19.28) Daniel Rosenqvist (Donald Bergström, Andreas Lundgren), 3-3 (50.06) Marcus Arvidsson (Victor Höglund)

Utvisningar: Kalmar 4×2, 1×2+2 VSGF 6×2, 1×2+2

På grund av många återbud så var det ett brandskattat Virserum som åkte till Kalmar för den svåra bortamatchen mot serieledarna. VSGF kom till spel med en målvakt och 13 utespelare och det faktumet gör kanske söndagens poäng än mer imponerande. Det började också mycket bra för VSGF, redan efter en och en halv minut tog man ledningen genom Marcus Åström. Kalmar kvitterade dock strax senare till 1-1.

Disciplinerat spel
Virserum tog åter ledningen när Daniel Rosenqvist efter drygt fyra minuter satte sitt första mål i matchen. Denna gången kom Kalmars kvittering ännu snabbare, bara 20 sekunder senare, och matchen var ånyo helt jämn. Noterbart är att det var den förre VSGF-spelaren Stefan Lundin som gjorde båda Kalmars mål i den första perioden. VSGF gjorde dock en mycket bra period och det var inte orättvist att man fick gå till pausvila med en 2-3-ledning. Ett så kallat psykologiskt viktigt mål gjorde Daniel Rosenqvist, när han satte 2-3 30 sekunder före pausen, hans andra mål i matchen.
– Vi spelar disciplinerat i 3 gånger 20 minuter och det är väl lite det man har efterlyst i många andra matcher. Vi spelar tajt och tufft i mitten och i alla byten i matchen så sliter vi och jobbar mycket bra, säger tränaren Robert Lindström.

Den andra perioden kom att bli helt mållös, 0-0. Kalmar var kanske något mer spelförande, men lyckades aldrig överlista Thomas Larsson, som gjorde en bra insats i VSGF-målet. Det var därmed fortsatt bortaledning inför den tredje perioden.

Nöjda med poängen
VSGF kämpade vidare i den tredje perioden och lyckades stå emot i halva denna. Till slut fick Kalmar dock in en kvittering när man satte 3-3 efter tio minuter. Det blev sedan inte fler mål i matchen och VSGF stod emot ett numerärt underläge i slutet och fick med sig en mycket trevlig poäng hem.
– Sett över helheten av matchen så ska vi vara mycket nöjda. Samtidigt har vi två, tre frilägen som vi missar och ett mål bortdömt, men vi är jävligt nöjda med en poäng, säger Lindström.

Inte bara en skön poäng för VSGF, en något överraskande sådan också och laget är nu obesegrade än så länge under 2010. Nästa match spelas hemma på fredag, då Skillingaryd kommer på besök.

Bäst i Virserum mot Kalmar var målvakten Thomas Larsson, samt backarna Oscar Bengtsson, Tobias Karlsson och Stefan Karlsson.

3 reaktioner på ”Hårt kämpande VSGF tog en poäng

  1. Det värmer mycket i vinterkylan att Ni gjorde en sådan strong insats mot serieledarna.
    Alla Ni som var med skall ha en stor elogé!
    Jätterkul, och fortsätt kämpa!
    MVH Tobias

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>