VSGF Innebandy F14 fick en mycket bra start på säsongen, när man vann premiären hemma mot Craftstaden med uddamålssiffrorna 7-6.
VIRSERUMS SGF F14 – CRAFTSTADENS IBK 7-6 (3-3, 2-2, 2-1)
Poäng: Jenny Christensen 3+1, Sabina Jasarevic 2+2, Karolina Pettersson 1+1, Ida Bjälefors 1+0, Linnea Bloom 0+1
Skott: 23-27 (8-15, 9-4, 6-8)
Utvisningar: VSGF 3×2 minuter CIBK 2×2 minuter
Det tog bara 44 sekunder för VSGF F14 att spräcka nollan i säsongens första seriematch hemma mot Craftstaden. På en retur från ett skott från Sabina Jasarevic satte Jenny Christensen 1-0 till VSGF och innan spelarna hade hunnit byta gjorde satte de även 2-0. Den här gången var positionerna omvända, Christensen hittade Jasarevic som hittade nätet till 2-0. En mycket bra start för VSGF, men Craftstaden reducerade tre minuter senare och målet var det första av tre som innebar en vändning på matchen från Craftstadens sida. Laget ledde med 2-3 ända fram tills att det återstod två minuter av den första perioden, när VSGF kvitterade, återigen genom Sabina Jasarevic, i spel fem mot fyra.
Matchen var mycket jämn och precis som den första perioden slutade oavgjort så slutade även den andra perioden oavgjort. Det var VSGF som gjorde mittperiodens första mål och återigen kom det tidigt i perioden. Efter 23 sekunder satte Jenny Christensen sitt andra mål till 4-3. Craftstaden kom tillbaka, men VSGF tog på nytt ledningen, den här gången genom Ida Bjälefors. Som ni märker var det helt jämnt och Craftstaden fick alltså in en kvittering till 5-5 innan perioden var över, målet kom till i numerärt överläge.
Det första målet i den tredje perioden dröjde något längre än i de tidigare två, men efter två minuter gjorde VSGF 6-5, målskytt Karolina Pettersson. Matchen drabbades sedan av tre raka utvisningar som förryckte spelet men det var just med en spelare på botbänken som VSGF utökade sin ledning till 7-5. Jenny Christensen satte sitt tredje mål i matchen, när VSGF endast var fyra spelare på planen. Craftstaden reducerade bara minuten senare, men Virserum kunde hålla undan och vinna en mycket skön seger, i en jämn match som egentligen hade kunnat sluta hur som helst.