Söderberg och Thyselius till VSGF/JAIK

VSGF/JAIK har gjort klart med två nyförvärv i form av Anton Söderberg och målvakten Andreas Thyselius. Samtidigt lämnar Elias Löfquist och Daniel Rönning klubben.

Första nyförvärvet är 18-årige Anton Söderberg, som värvas från Åseda IF. Anton är en talangfull och mycket duktig offensiv mittfältare som VSGF/JAIK är glada att man har gjort klart med. Samtidigt är det också klart med en ny målvakt i truppen. Andreas Thyselius, som tidigare har spelat i VSGF/JAIK, har skrivit och kommer närmast från Mörlunda GIF. ”Tusse” spelade senast i VSGF/JAIK säsongen 2005 och har också spelat i Målilla sedan dess.

Anton och Andreas hälsas varmt välkomna till VSGF/JAIK!

Två spelare lämnar
Det är också klart att de båda VSGF/JAIK-spelarna Elias Löfquist och Daniel Rönning väljer att lämna klubben. Elias har bestämt sig för spel i Hultsfreds FK medan Daniel lämnar för Mörlunda. Elias gjorde i serie och kval 21 matcher och fyra mål den gångna säsongen, medan Daniel deltog i 20 matcher och gjorde två mål.

Båda spelarna tackas för sina insatser i VSGF/JAIK och önskas lycka till i de nya klubbarna.

Så här långt har VSGF/JAIK tappat fler spelare än man värvat inför 2011, men ser positivt på situationen.
– Det är klart vi ligger på minus, men vi hade nog nästan räknat med att tappa de spelare som vi har gjort och jag tycker det ser bra ut ändå. Det är bra fart på träningarna och nya tränaren Peter Jaldefeldt är heltänd på detta, så det känns bra, säger VSGF/JAIK:s Niclas Torstensson.

En reaktion på ”Söderberg och Thyselius till VSGF/JAIK

  1. Härligt att det löst sig på målvaktssidan. Välkomna förstärkningar i form av Andreas och Anton.

    Passar på att önska Elias och Daniel lycka till i sina nya klubbar. Elias har ju varit en härlig spelartyp med ett energiskt slit på mitten och Daniel tycker jag borde stannat kvar i klubben men kanske kan utvecklas mera i Mörlunda.

    Lycka till i ert fortsatta värvningsarbete eller känns truppen komplett nu?

    Passar samtidigt på att önska GOD JUL OCH ETT GOTT NYTT ÅR. I Växjö är det på topp nu. Kolla Lakers och Öster är med i superettan. Ny ishall och ny fotbollsarena på gång.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>