Svag insats av VSGF/JAIK mot Rottne

VSGF/JAIK gjorde försäsongens kanske sämsta insats så här långt när man i lördags förlorade mot Rottne med 1-0, på Arabyvallen i Växjö.

ROTTNE IF – VSGF/JAIK 1-0 (0-0)

Laget: Christoffer Mikkonen – Anton Karlsson, Johan Åberg, Fredrik Johansson, Johan Martinsson – Nils Arvidsson, Jacob Paulsson, Staffan Ahlqvist, Warsame Dirie – Robin Paulsson, Daniel Rönning
Avbytare: Albin Moberg, Nicklas Elmerstig

VSGF/JAIK kom återigen till spel med en väldigt tunn trupp och det gjorde säkerligen sitt till den bleka insatsen i lördags. Det var nämligen inte mycket som fungerade i matchen och Rottne fick mestadels dominera.
– Det var inte alls bra och jag är besviken på vår insats. Det var inte särskilt mycket som fungerade, speciellt inte anfallsspelet, vi skapade knappt en målchans, säger tränaren Peter Jaldefeldt.

Målvakten Christoffer Mikkonen var bäst för dagen och räddade ett par riktigt bra lägen för Rottne i den första halvleken. I andra skapade Rottne mindre men gjorde matchens enda mål, som dock föregicks av en tämligen solklar offside. Matchen slutade 1-0 och det var rättvist att Rottne vann matchen.

För VSGF/JAIK var det här en djupdykning och försäsongens första förlust och matchen visade att man har en del att jobba med.
– Jag tror det var nyttigt att vi förlorade och alla insåg att vi gör en dålig match. Vi har mycket att jobba med, men det en månad kvar till seriepremiären och vi vet nu vad vi måste förbättra tills dess, säger Jaldefeldt.

Även utvecklingslaget förlorade
Även VSGF/JAIK:s utvecklingslag uddamålsförlorade denna helg, med 2-1 hemma på Emåvallen mot Kvillsfors A-lag. VSGF/JAIK kom till spel med flera spelare som gjorde sin första seniormatch men hade också stärkt upp med ett par A-lagsspelare som inte var med mot Rottne. Robin Paulsson gjorde VSGF/JAIK:s enda mål.
– Det var inte så katigt överhuvudtaget, Kvillsfors var väl minst dåliga av två dåliga lag i den här matchen. Det syntes att det var första matchen för många, säger tränaren Joakim Svenson.

Nästa helg möter VSGF/JAIK Mariebo IK hemma på Emåvallen, lördag klockan 13:00. På söndag spelar utvecklingslaget mot Hangvar SK klockan 15:00 på Emåvallen.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>