VSGF/JAIK åkte på sin blott tredje förlust för säsongen, men man gjorde det ordentligt. Norrhult vann på hemmaplan med klara 4-0.
– Det är en fullständig kollaps av laget, säger tränaren Michael Johansson.
NORRHULTS BK – VSGF/JAIK 4-0 (2-0)
1-0 (28), 2-0 (29), 3-0 (47), 4-0 (66)
Varningar: Marcus Andersson, Elias Löfquist
Laget: Viktor Lövgren – Joakim Svensson, Mattias Andersson, Marcus Andersson, Tom Frödeberg – Pontus Lind, Anes Mulisic, David Paulsson – Robin Paulsson, Zsolt Varga, Olof Arvidsson
Avbytare: Elias Löfquist, Robin Olzon, Daniel Rönning
Norrhults BK hade lärt sig sin läxa ordentligt sedan VSGF/JAIK vann i våras med 10-2 hemma på Emåvallen. Då kunde VSGF/JAIK rulla ut ett öppet försvar – måndagens match var helt tvärtom. Norrhult tätade förtjänstfullt till i varenda lucka på planen och gjorde det svårt för VSGF/JAIK. För svårt skulle det visa sig, för VSGF/JAIK hade ingen lösning för att lösa upp försvaret.
– Vi har problem när lag backar hem, vi klarar inte av att spela oss i genom. Det var samma sak hemma mot Österkorsberga och Farstorp, säger Michael Johansson.
Två snabba mål
Trots att det var VSGF/JAIK som hade mest boll så hände det väldigt lite offensivt och skotten på mål var lätträknade. Norrhult däremot ställde om bra efter en k napp halvtimme och nickade mycket snyggt in 1-0. Bara minuten senare kom man i ett nytt anfall och gjorde 2-0 på ett kanonskott. Snabbt och snöpligt så hade matchen börjat glida ur händerna på VSGF/JAIK.
Inte blev det någon bättring efter halvtid, för 3-0 kom bara minuter in i halvleken och VSGF/JAIK hade ingen kraft att komma tillbaka med.
– Norrhult krympte ytorna väldigt bra och vi blev låsta. Vi slog mycket långbollar, men dom kunde ju försvaret bara plocka ner.
Matchen slutade till sist hela 4-0 till Norrhult och även om VSGF/JAIK inte gör någon bra match så är det för stora förlustsiffror.
Hebe på torsdag
För första gången sedan hemmamötet mot Norrhult så tappade nu VSGF/JAIK sin serieledning i division fem norra (sett till tabellen efter hela omgångar). Ny ledare i tabellen är IF Hebe, ett lag VSGF/JAIK möter redan på torsdag, hemma på Virumsvallen. Chans till snabb revansch, om VSGF/JAIK kan tagga till och höja sig efter måndagens match.
– Nu måste vi alla rannsaka oss och sedan ta nya tag. Vi måste vilja vinna och kämpa för det, säger Michael Johansson.
Nya tag mot Hebe, kom igen!
Kommer och hejar på torsdag grabbar så då får ni faan vinna!!!!
Hur står det till? Om man vill vinna sina matcher gäller det att både träna ordentligt samt att även spela för laget.
Det går inte att tro att man skall ta poäng bara genom att ställa ut skorna…… Det minsta man som tränare för ett lag kan begära är en svettig tröja och rätt inställning.
Visa nu detta mot IF Hebe på torsdag för så dåliga som mot Norrhult kan ni väl inte vara en gång till. Jag har sett er i många matcher och vet att ni kan spela riktigt bra fotboll för att lira i femman
LYCKA TLLL MOT IF Hebe och ta fram liret och kämpahumöret. Då vinner ni.
Än en gång lycka till mot silverdalsgrabbarna.
Dennis Johansson