B-laget besegrade Storebro

Det blev seger för B-laget hemma mot Storebro med 4-2 (2-0). Fyra olika målskyttar bärgade den minst sagt rättvisa segern.

VSGF/JAIK B – STOREBRO IF 4-2 (2-0)

Målskyttar, VSGF/JAIK: Haris Jasarevic, Adis Mulisic, Sedin Selimovic, Marcus Andersson

Varning: Sanel Selimovic, Sedin Selimovic, Joakim Össmar

Efter två raka förluster vänder B-laget på söndagen på den negativa trenden och vann hemma mot Storebro IF med 4-2. Matchen spelades på Virumsvallen i Virserum och den mångtaliga publiken fick se VSGF/JAIK ta ledningen i den första halvleken genom Haris Jasarevic. Resten av halvleken var sedan hyfsat jämn men under längre stunder hängde ett mål i luften för gästande Storebro. Bland annat träffade man stolpen och VSGF/JAIK drog efter andan. Men i anfallet direkt efter stolpträffen tog sig Sedin Selimovic in i straffområdet och fälldes och fick straff. Spelande B-lagsledaren Adis Mulisic tog själv hand om straffen och rullade in 2-0 till VSGF/JAIK, vilket var halvtidsresultatet.

Den andra halvleken startade med en bra period för VSGF/JAIK och ett antal gånger hade man chanser att utöka ledningen och därmed också förmodligen helt avgöra matchen. Men något orättvist fick VSGF/JAIK ett mål emot sig strax senare. En liknade händelseutveckling mot den i första halvlek, när VSGF/JAIK gjorde mål när Storebro pressade. Storebro fick nämligen också en straff, efter en tröjdragning som bortalaget satte i mål. Det var dock fortsatt övertag för VSGF/JAIK, men Storebro var hela tiden med chansmässigt och hade på kort tid både en stolpträff och en farlig indirekt frispark i straffområdet. Dock blev det inga mål där och istället kunde VSGF/JAIK genom Sedin Selimovic avgöra matchen. Med ett elegant skott precis under ribban satte Sedin 3-1. Visserligen reducerade Storebro med en välplacerad nick, men matchen var avgjord och tillställningen slutade 4-2 till VSGF/JAIK, efter att Marcus Andersson rullat in det sista målet.

En rättvis seger för ett på det stora hela klart bättre VSGF/JAIK. Jämnt bland spelarna i hemmalaget, men extra plus till mittbacken Joakim Össmar, som spelade på en för honom sannerligen ovan position, samt till de unga tvillingarna Anders och Gustaf Karlsson, som gjorde pigga inhopp. Nästa match för B-laget spelas nästa söndag, återigen på hemmaplan, mot Tjust Fotboll.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>