Nu är den igång!

Denna blogg kommer inte handla om undertecknads privata liv och företeelser. Ni kommer inte få reda på vad jag har på mackan till frukost, eller att Bellman klippte en Kaja härom dagen. Jag kommer att blogga med jämna mellanrum om VSGF som förening, VSGF/JAIK fotboll och förhoppningsvis orka engagera mig mer i VSGF hockey till hösten.  Har mer och mer förstått hur viktigt det är med våran idrottsförening och dess verksamhet och framförallt hur viktigt det är för våra ungdomar  på orten att VSGF finns. Min förhoppning är att alla Virserumsor på något sätt kan ställa upp och stötta föreningen, allt från att gå och titta på fotboll och hockey till att köpa en lott.  I en sån här liten förening får det inte finnas någon prestige mellan sektionerna, utan vi måste alla dra åt samma håll.

I dag kl. 16,00 är det fotbollsgodis på Virumsvallen. Knudde har slagit sin panna blodig mot mobiltelefonen sista dagarna för att få alla bitar på plats. Match mellan en Blandning av VSGF/JAIK 2005 J-lag ,och lite annat löst folk från kommunens fotbollskrigare mot Åsedas A-lag. Åsedas lag har förmodlingen  Sveriges lägsta medelålder för att vara  ett seniorlag, men där finns några guldkorn som kan vara värda och titta på. Hoppas kritningen har löst sig Knudde annars får du väl använda några av dina avbytare som koner. Väl mött!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>