För tredje fredagen i rad spelar VSGF/JAIK hemmamatch, då laget tar emot Trekantens IF på Virumsvallen. Efter tre raka förluster jagas nu nya poäng.
VSGF/JAIK har haft en dålig form den senaste tiden och åkt på tre raka förluster, varav de två senaste med siffrorna 0-5 och 0-4. Tendenserna senast mot IFK Oskarshamn var dock klart bättre och förhoppningsvis kan VSGF/JAIK få det hela att vända i fredagens match mot Trekantens IF. Gästerna ligger inför matchen på fjärde plats med tolv poäng, att jämföras med VSGF/JAIK:s fyra poäng på tionde plats i serien.
Lagen möttes senast säsongen 2006 i division 5, då matcherna slutade 2-2 i Trekanten och 4-3 till VSGF/JAIK på Virumsvallen.
Marcus Andersson och David Westerdahl är båda tillbaka i VSGF/JAIK samtidigt som Martin Hultman försvinner jämfört med senast. Tränare Jimmy Nilsson säger att laget är revanschsuget och hoppas kunna vända den negativa trenden.
– Vi är egentligen inte så dåliga som det har sett ut de senaste två matcherna. Det är så klart viktigt för oss att hålla tätt den här matchen och jag hoppas vi kan hitta tillbaka till det försvarsspel som vi har haft tidigare. Vi har haft en bra träning efter matchen mot Oskarshamn och nu är det bara på med blåstället och kämpa för nya poäng, säger Jimmy.
Matchen startar klockan 19:00 på Virumsvallen på fredagskvällen. Målen i matchen kommer också rapporteras live på Twitter, garanterat denna gång, då undertecknad för första gången denna säsong ser VSGF/JAIK på plats. Välkomna till Virumsvallen!
Truppen
Christoffer Mikkonen, Oliwer Henrikson, Johan Åberg, David Axelsson, Jacob Paulsson, Marcus Andersson, Anes Mulisic, David Westerdahl, Robin Paulsson, Jimmy Svensk, Joakim Lilja, Anton Karlsson, Albin Moberg, Staffan Ahlqvist och Nicklas Elmerstig.
Lycka till nu. Vinner ni inte nu kommer undertecknad o tränar nästa vecka o då blir det synd om era fötter o ben.