Solen sken och den svenska sommaren visade sig från sin bästa sida, när VSGF/JAIK spelade träningsmatch borta mot Åseda. Det blev också seger för VSGF/JAIK i matchen med 2-1.
ÅSEDA IF – VSGF/JAIK 1-2 (1-1)
Målskyttar: Olof Arvidsson, Robin Paulsson
Laget: Christoffer Mikkonen – Fredrik Johansson, Johan Åberg, Emil Moberg, Rasmus Rydén – Anton Karlsson, Olof Arvidsson, Jacob Paulsson, Nils Arvidsson – Robin Paulsson, Warsame Dirie
Avbytare: Erik Arvidsson, Klas Svensson-Qvistberg
Matchstart var alltså redan 13:00 för onsdagens träningsmatch på Stena Parken i Åseda, som var någon form av startskott på helgens Olsmässa i samhället. Den tidiga matchstarten gjorde dels att matchen spelades under dygnets allra hetaste timmar och att spelare som inte har semester inte var tillgängliga för spel i matchen. Även en del bortresta spelare saknades, så VSGF/JAIK spelade med de som var tillgängliga. Jacob Paulsson gjorde comeback efter att ha saknats i de sista seriematcherna före uppehållet.
Åseda började bäst
Åseda var redan från start betydligt mer taggade än VSGF/JAIK i matchen och under de första 20 minuterna, fram till den första vattenpausen, var det egentligen Åseda för hela slanten. Hemmalaget spelade en bra fotboll och kom till flera målchanser, men 1-0 dröjde till drygt 20 minuter, då Dardan Maloku nickade in 1-0 på hörna. Direkt efter blev det vattenpaus och VSGF/JAIK såg ut att behöva den mest.
Spelmässigt blev det bättre från VSGF/JAIK:s sida efter vattenpausen och man kom in i matchen mycket mer därefter. Under slutskedet av halvleken tog man över och detta var den bästa perioden i matchen. På den första målchansen som skapades gjordes 1-1, efter en snygg passning från Robin Paulsson till en frispelad Olof Arvidsson som rullade in bollen i mål. VSGF/JAIK hade också flera chanser till 2-1 före paus, till exempel när Erik Arvidsson nickade över och Warsame Dirie sköt över i varsitt bra läge, så 1-1 stod sig till paus.
Åseda missade chanser
Andra halvlek började ganska jämnt, men VSGF/JAIK hade svårt med det offensiva spelet matchen i genom. Egentligen skapades bara en klar målchans i andra halvlek – men då blev det också mål. Robin Paulsson stod för ett starkt genombrott, fick en yta i straffområdet och rullade in 2-1 för VSGF/JAIK. Efter det målet tog Åseda över på nytt och tryckte på för en kvittering.
Det var hemmalaget Åseda som var det bättre laget under slutskedet av matchen och VSGF/JAIK fick kämpa för att försvara sin ledning. Det borde nog också ha kommit en kvittering någon gång under slutminuterna, för Åseda radade upp målchanser som missades. Två frilägen rullade precis utanför stolparna och Christoffer Mikkonen räddade ett par avslut i bra lägen. Chans- och spelmässigt var faktiskt Åseda bättre för dagen, men målmässigt vann VSGF/JAIK med 2-1.
Grunderna saknades
Det här var en träningsmatch där VSGF/JAIK inte hittade grunderna i spelet och kom aldrig bra in i matchen. Framförallt tappades mittfältskampen gång efter annan, då Åseda hade sina två bästa spelare på innermittfältet i Dardan Maloku och Patrick Karlsson. VSGF/JAIK fick inte i gång spelet eller bollförandet på mittfältet och där låg en stor grund till att man inte gjorde någon större match den här gången. Dessutom märktes det att orken tröt i solskenet.
Samtidigt ska det också sägas att Åseda spelade bra fotboll och att man leder division 6 är inte särskilt förvånande. Fortsätter laget i den här stilen bör det kunna bli serieseger framåt höstkanten för det unga laget.
VSGF/JAIK slipar vidare på formen inför serien med en träningsvecka med start på söndag och har två träningsmatcher kvar. Utvecklingslaget möter Kvillsfors på onsdag 1 augusti och A-laget spelar hemma mot Trekanten på torsdag 2 augusti, klockan 18:00.
Mot Åseda var ÅIF-fostrade Johan Åberg bäst i VSGF/JAIK, tillsammans med Fredrik Johansson, Warsame Dirie och Robin Paulsson.